اسلام آباد خبر14:36 - 1402/07/02
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اسلام آبادغرب مطرح کرد:

ممنوعیت برداشت شیره بلوط از جنگل‌های اسلام آبادغرب

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اسلام آبادغرب از ممنوعیت برداشت شیره بلوط (شوکه) از جنگل‌های این شهرستان خبر داد.

دکتر مجتبی تاسه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اسلام آبادغرب در گفتگو با  اسلام آباد خبر ، اظهار داشت: با شروع فصل پاییز متأسفانه عده‌ای افراد سودجو به بهانه داشتن خاصیت‌های مختلف شوکه، اقدام به سرشاخه زنی و ازبین بردن درختان و میوه بلوط می‌کنند که این امر جرم محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

 

وی افزود: بر اساس ماده ۴۲ قانون حفاظت و حمایت از جنگل‌ها و مراتع بریدن درختان و درختچه‌ها، سربرکردن، شاخه زنی و سر شاخه زنی درختان جنگلی بدون مجوز از اداره منابع طبیعی ممنوع است و بریدن درختان و درختچه‌ها علاوه بر جریمه نقدی، ۳ تا ۹ ماه حبس تعزیری دارد.

 

دکتر تاسه عنوان کرد: شوکه هیچ گونه خاصیتی ندارد و تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده که شوکه فقط حاوی مقداری مواد قندی سوخته و پنج نوع کپک فعال و مضر برای سلامت انسان بوده و هیچ گونه خاصیت دارویی دیگری که در بین عامه مردم متداول شده ندارد و متأسفانه افرادی ناآگاه و سودجو بدون توجه به این موضوع و به بهانه کسب درآمد با حذف این درخت بی‌نظیر، تیشه بر ریشه زاگرس‌زده و چهره‌ی طبیعت استان را مخدوش کرده‌اند.

 

وی اظهار داشت: شهدی که از درخت بلوط برای تهیه شوکه جمع‌آوری می‌شود حاصل واکنش درخت در برابر نیش حشراتی چون شته، کنه یا زنبور است تا با آن از خود در برابر نیش این حشرات دفاع کند.

 

دکتر مجتبی تاسه گفت: جمع‌آوری شیره بلوط (شوکه) بلای جان درختان بلوط است که باید با فرهنگ‌سازی درست در این مورد از این آسیب جدی به منابع طبیعی و محیط زیست جلوگیری کرد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اسلام آبادغرب در پایان گفت: حفاظت از منابع طبیعی موضوعی‌ست که همتی همگانی می‌خواهد و از عموم مردم خواستاریم در صورت مشاهده هر گونه نشانه‌ی جمع‌آوری شوکه مراتب را به صورت شبانه روزی با سامانه ارتباطی ۱۵۰۴ به نیرو‌های یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان اطلاع دهند.

 

انتهای پیام/